Ako sa stať lepším a empatickým človekom? Vedci našli jednoduchú odpoveď

pixabay.com

#Empatia je charakterizovaná v slovníku ako vcítenie sa do pocitov druhého človeka. Sami určite viete, že je to vzácna vlastnosť. A ak máte v okolí ľudí, ktorí ňou boli obdarovaní, určite viete o akých výnimočných ľudí ide. Nesúdia druhých, vedia sa akosi vcítiť do ich problémov a vždy toho vedia a vidia akosi viac.

Ako to už býva zvykom, väčšina ľudí ma spoločné určité charakteristické črty, inak tomu nie je ani pri empatických ľuďoch. Okrem toho, že majú mimoriadne vlastnosti ich spája ešte jedna vec – záľuba, ktorej sa najradšej venujú. Čítanie.

Psychológovia David Comer Kidd a Emanuele Castano sa rozhodli pozrieť na to, čomu sa jedinci s empatiou venujú najradšej. A prečo práve beletria? Na to majú výskumníci  tiež odpoveď. Podľa nich je písaná tak, že sa skôr venuje popisu udalostí, ktoré sa v príbehu odohrávajú, ako psychologickému popisu profilu postáv.

Čitateľ má jedinečnú možnosť postavy si predstaviť a dotvoriť podľa seba. Podnecuje ho to k tomu, aby viac rozmýšľal nad ich motívmi správania a emóciami.

Každá postava nás môže naučiť niečo o živote, hodnotách, stereotypoch či spoločenskom správaní, ale aj o našich očakávaniach a ich význame. Výhodou je, že keďže si postavy dotvárame a predstavujeme podľa seba, nikdy žiadnu z kníh, ktorú prečítame nebudeme vnímať rovnako, keď sa ku knihe vrátime po istom čase druhýkrát.

Výsledky štúdie dokázali, že čítanie fikcie nie len trénuje a zlepšuje schopnosť vcítiť sa do situácie druhých, ale rovnako tiež aj zlepšuje naše vzťahy a celkové správanie.

KVÍZ pre milovníkov kníh: Pamätáte si ešte na tie najznámejšie diela z klasickej literatúry

 

 

 

Odporúčame