Ako Rytmus a Technotronic Flow zmenili pohľad na slovenský rap

Rytmus Technotronic Flow

Zdroj: Peter Brychta

V rapovom ponímaní bol rok 2011 na Slovensku naozaj výnimočný a myslím si, že takýto rok sa už nikdy nezopakuje. Nostalgicky si teda pripomenieme, čo sa dialo na scéne a prečo Rytmus navždy zmenil pohľad na rap v roku 2011 nielen scéne, ale aj fanúšikom. To, že člen Kontrafaktu menil pravidlá hry a otváral nové cesty mnohým raperom a interpretom, už dokázal niekoľkokrát za svoju bohatú kariéru. Poďme si teda povedať, prečo podobný zlomový bod nastal aj pri predstavení skladby Technotronic Flow.

Všetkých vás ovládne tento technotronic flow…

Predstav si, že je rok 2011, vydal si v roku 2009 najúspešnejší rapový album v histórii Slovenska, si na vrchole scény a máš všetko, na čo si len spomenieš. Peniaze, fame a aj rešpekt. Niekto by sa uspokojil a udržoval by si  všetky zaužívané postupy, pravidlá, hranice a nešiel by do rizika. Rytmus takýto našťastie nebol, práve naopak, bol hladný po úspechu a chcel vytvoriť niečo, čo tu ešte nebolo.

Pred vydaním jeho tretieho sólo albumu Fenomen, odovzdal všetkým interpretom Rytmus jasný odkaz – už nič nebude tak, ako predtým. Vydal totižto na tú dobu kontroverzné skladby J*be a spomínaný Technotronic Flow. Pýtaš sa, prečo teda zmenil rap game na Slovensku a prečo sa právom označuje za vizionára? Mám na to niekoľko dôvodov.

Nemal konkurenciu, ale aj tak pripravil niečo nové

Ak si spomeniem na rok 2011, tak by som vám dokázal vymenovať všetky slovenské rapové albumy z pamäte. Nechcem, aby to vyznelo, že Rytmus bol sám a nikto nevydal v roku 2011 dobrý album, to rozhodne nie. Predsa len, na záver roku vyšiel Nový Človek od Majka Spirita, ktorý bol aj podľa Rytmusa, najlepší hip-hopový album, ktorý vyšiel v tom roku.

Musím však spomenúť aj Moju Reč a ich (podľa mňa) najlepší štúdiový album, Dobrí Chlapci č. 3, ktorý v tom čase nedostal také uznanie, aké by si zaslúžil. Takisto sa na scénu predieral Momo s albumom Stratená Rovnováha, čo bol taktiež veľmi slušný počin.

Čo sa však týka celkových čísiel, kvality a dopadu na slovenský rap, Rytmus bol jednoznačne najlepší raper, ktorý nemal v svojom portfóliu slabú stránku. Aj preto si možno povedal, že klasický hip-hop ho prestal baviť a chcel urobiť niečo iné.

Keďže množstvo kritikov a portálov označil rok 2009 za obdobie, kedy umrel gangsta rap a nastala nová éra v hip-hope, je pochopiteľné, že Rytmus chcel podniknúť podobný prerod aj na Slovensku. Vplyv Kanyeho Westa bol nezastaviteľný, podobne, ako aj od iných interpretov či producentov, ktorí začali využívať rôzne prvky z iných žánrov a implementovali ich do hip-hopových vôd.

Všetkých vás ovládol Technotronic Flow, aj tvoju mamku

Rytmus ako trendsetter na Slovensku neváhal a zobral si príklad z toho, čo letí vo svete a čo môže ďalej ovplyvniť ostatných interpretov. Oslovil nemeckého producenta, ktorého dnes už poznáte všetci pod prezývkou Mad Skill, a začali spoločne vytvárať nový materiál.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rapová muzika vo svete MARVEL: Unikátne filmové soundtracky

Myslím si, že text na túto skladbu vznikol oveľa skôr, keďže Paťo rapoval riadky z Technotronic Flow pred natáčaním klipu na skladbu Verejný Nepriateľ, ktorý vyšiel v roku 2009. Z pohľadu fanúšika je zaujímavé vidieť, že interpret má niektoré veci pripravené aj niekoľko mesiacov vopred, dokonca aj rokov. Samozrejme, nejde o celú skladbu, len malý úryvok, ale ide o princíp.

Predstaviť nový track na Miss Universe? Žiadny problém

Komercia a rap. Niekedy niečo „zakázané“, odsudzované a nepochopené. Dnes to je úplne o niečom inom a je úplne normálne, ak rap vidíš v reklame, vo videohrách, vo filmoch a na všetkých veľkých platformách či sociálnych sieťach.

Na premiéru Technotronic Flow si pamätám doteraz. V izbe som mal zapnutú telku na TV Joj, keď práve išla naživo Miss Universe, kde mal vystúpiť aj Rytmus. Čakal som, že odprezentuje naživo nejakú staršiu skladbu, ako rok predtým spoločne s Egom a Tinou. Nasledovalo však to, čo nečakal nikto. Začalo to zvukom, ktorý bol unikátny a oživil celú halu. Energia sa dala krájať a diváci boli v šoku. Na stage prišli Rytmus a Madskill, pozdravili sa, Paťo nahodil svoje čierne brýle a show mohla začať.

Veľkú zásluhu na celkovom prevedení mala aj Lady Mel, ktorá previedla excelentný výkon a neskutočne sa predala nielen svojim tancom, ale aj všetkými gestami, sexy mimikou a celkovou príťažlivosťou. Všetko dokázala predviesť v 10-centimetrových podpätkoch, klobúk dole. Tieto maličkosti vytvárali dokonalú atmosféru, ktorá bola jedinečná. Napriek kvalite záznamu na Youtube, má Technotronic flow v tomto podaní cez 8 miliónov views (a takou tisíckou som prispel aj ja).

Ak ste tento videozáznam nevideli dlhšiu dobu, tak si to pozrite a skúste si to trošku analyzovať. Keď sa zapnú kamery, Rytmus je ako ryba vo vode. Počas živého vysielania dokonale pracuje s kamerou, pričom si premyslene stráži celkový prejav či gestá, ktorými predvádza svoje zdravé sebavedomie. Po tejto skladbe si získal tisícky nových fanúšikov, ktorí si mysleli, že rap je nudná, nezáživná monotónna hudba. Aj vďaka tejto show začínala spoznávať Rytmusa veľká masa ľudí, ktorá ho dovtedy zrejme ignorovala. Ak si pripočítame jeho účasť v SuperStar, tak máme veľmi silné obdobie, kde si opäť posilnil už tak veľkú, fanúšikovskú základňu.

Aký vplyv mala skladba na ostatných? 

Dovolím si tvrdiť, že toto je doteraz najúspešnejšia premiéra novej skladby v televízii na Slovensku. Takýto dosah na ľudí nemala podľa mňa žiadna iná skladba. To isté platí aj na interpretov. Rytmus len potvrdil svoju pozíciu na scéne, keď znova všetkým ukázal, že mať svoju tvorbu v televízii nie je nič zlé. Otvoril ďalšie dvere pre ostatných a vytvoril nové možnosti, ako začleniť rap do komerčnej sféry v showbiznise.

Vďaka takýmto menším krokom sú dnes z raperov influenceri a majú obrovské možnosti, ako využívať svoju značku aj v iných priemysloch či odvetviach. Prvé reklamy v TV (Telekom), prvý rozmach na sociálny sieťach a ďalšie podobné príklady dokazujú, že aj keď tu boli mladší interpreti, Rytmus bol pri väčšine dôležitých udalostiach, ktoré sa dnes reflektujú do jeho ustálenej pozícii na scéne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Majk Spirit a Momo ťa namotivujú k plneniu svojich snov

Ak sa bavíme o celkovom prínose tejto skladby, tak môžem určite spomenúť to, že Mad Skill mal po tejto spolupráci „zrazu“ množstvo spoluprác s ďalšími slovenskými rapermi, ktorí chceli vytvoriť podobný vibe ako v skladbe Technotronic Flow. Napríklad môžem uviesť skladbu Good Vibration od Majka Spirita, ktorý taktiež vytvoril v spolupráci s Mad Skillom hudobný banger.

Technotronic Flow

Ďalej je to samotný názov skladby, čo je úplna maličkosť, ale je to jeden z ďalších príkladov. Prívlastok „flow“ sa zďaleka nepoužíval tak, ako po roku 2011. Dnes existuje množstvo skladieb, ktoré obsahujú slovíčko flow, pričom v roku 2011 stále nevedelo množstvo rapových fans, čo to vlastne je. Zatiaľ, čo si scéna vytvárala a brala si príklad z albumu Kráľ z roku 2009, Rytmus už bol o 2-3 kroky ďalej a snažil sa vymyslieť zvuk na album Fenomen.

Za menšie negatívum považujem vznik disko rapu, ktorého vlna sa tiahla až do roku 2013, opäť 2 roky po tom, ako už Rytmus premýšľal úplne inak. Aj keď sa nechtiac podieľal na samotnom vzniku tejto vlny, je nepopierateľné, že ju spoločne so Separom a Momom ukončil už v legendárnom disse Škola rapu.

Rytmus vytvoril mindset, ktorý je dodnes definíciou

Ako spomína v texte AKM: ,,ja chcem robiť párty za love, a to je real“. Obyčajné slová, za ktorými sa však skrýva veľká pravda. Rytmus sa nikdy netajil tým, že chce zarábať peniaze a mať sa dobre. Niektorí to zakrývali za pekné reči v textoch a rozhovoroch a v zákulisí míňali peniaze rovnako ako Rytmus, lenže menej, pretože neboli tak úspešní. Na tom nie je nič zlé, ale chcel som poukázať na to, že mnohí raperi aj interpreti túto ambíciu schovávali pred fanúšikmi, aby neboli pred ich očami zlí.

Dnes? Pozrite si rozhovor s hocijakým umelcom, ktorý sa živí svoju profesiou. Ich odpovede sú identické na štýl, že chcú robiť to, čo ich baví a napĺňa, chcú sa tým živiť a napredovať ďalej vo svojom obore. Takisto raperi v textoch sa chvália, koľko zarábajú a prirovnávajú svoje úspechy k rôznym metaforám. A to hovorím, samozrejme, aj o novej vlne raperov, ktorí majú už na svojich prvých albumoch aj skladbách podobné zmýšľanie. Chcú baviť ľudí na koncerte, chcú zarábať a mať z toho radosť. To, za čo bol kedysi odsudzovaný Rytmus, dnes robí takmer každý druhý interpret.

Z biznis hľadiska teda ukázal, že môžeš milovať to čo robíš, a zároveň si môžeš aj slušne zarobiť, ak vieš, ako na to. Robiť kvalitné shows, na ktorých si ťa ľudia budú pamätať, to nie je zo dňa na deň, je to množstvo času a práce, kým obídeš kluby, festivaly a zopakuješ to aj niekoľko rokov po sebe. Takých interpretov je naozaj málo, ktorí sa neustále prispôsobujú dobe a prinášajú to najlepšie z toho, čo zažili a čo ponúka aktuálny svet.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ben Cristovao: V SuperStar som bol omylom (ROZHOVOR)

Ako sa darí skladbe Technotronic flow v roku 2022?

Skladbu nájdeme skoro na všetkých platformách. Najviac si však ukradla svoj priestor na YouTube, kde je viacero verzií, počnúc spomínaným zostrihom z Miss Universe, ktorý ma na konte cez 8 miliónov views. Okrem neho však vyšiel aj oficiálny videoklip, o ktorý sa postaral Dávid Chvátala. Tento klip mal exkluzívnu premiéru na MTV, ktoré vtedy spolupracovalo s českým aj slovenským trhom pod spoločnosťou TV Nova.

Aj to je dôkaz, že išlo o extrémny hit, keďže takúto premiéru nemal len tak hocikto. Videoklip prišiel však oveľa neskôr a všetku slávu zožal záznam z televízie. Na YouTube má Technotronic Flow okrem oficiálneho klipu a záznamu aj audio verziu z Miss Universe. Keď k tomu pripočítam rôzne neoficiálne kanály, ktoré dokopy taktiež nazbierali nejaký ten miliónik views, tak výsledkom sú výborné čísla, najmä na rok 2011.

Spotify Rytmus
Spotify zo dňa 17. 10. 2022

Bol som milo prekvapený, keď som uvidel štatistiky zo Spotify, kde je tento track dodnes počúvaný silnou fanúšikovskou základňou od Rytmusa v pravidelných intervaloch. Dokonca sa zobrazuje aj v jeho TOP 5 skladieb, pričom má na konte cez 2 milióny vypočutí.  Samozrejme, je potrebné rátať aj s číslami z ostatných streamovacích služieb, ku ktorým som sa, bohužiaľ, nedostal.

Možno sa pýtate: ,,Hrali takúto bombu aj v rádiách?“ – Hrali. Pozrel som sa na štatistiky cez server radia.sk a ak tento web neklame, tak od 16. 03. 2011 do 05. 10. 2022 hrala skladba Technotronic Flow v 12 rádiách, pričom sa odohrala 3275 krát. 

Všetkými týmito dostupnými informáciami som vám chcel podčiarknuť fakt, že takto vyzerá nadčasovosť v slovenskom rape.

Aj keď vyšla skladba ako samostatná jednotka, dočkala sa svojej pocty a nájdete ju aj na fyzickom nosiči z roku 2012. Reč je o albume „Jediný čo hreší“, ktorý tvoria Rytmusove featuringy a skladby, ktoré sa nedostali na iné albumy a vyšli samostatne.

CD: Vlastný zdroj

Zaujímavosťou je, že Rytmus vydal v nedeľu videosingel s Dollar Prync-om, ktorý nazval „Zbohatni alebo Zdechni“. V tomto tracku opäť odkazuje na Technotronic Flow, keď spomína slová: ,,Vidíš tenisky LV, diamantové Hubloty, to je on“.  Je to len pekná bodka za tým, že hejteri boli vždy len palivo na jeho úspech. Už od jeho začiatkov cez jeho nekončiaci primetime.

Skladba mala úspech aj na sociálnej sieti TikTok. Užívatelia pridávali vtipné videá s úryvkom textu, ktorý som spomínal vyššie. Staršia a dokonca aj mladá generácia robí obsah s 11-ročnou skladbou, čo je opäť ďalší dôkaz nadčasovosti. Šak teda jako chlap né.

Ak si to dočítal/a až tu, tak ti gratulujem a budem rád, ak prezdielaš tento článok na sociálnych sieťach, prípadne napíšeš zaujímavý koment, ako vidíš túto skladbu ty. Všetky názory boli subjektívne, fakty boli fakty, takže sa nemusíš opúšťať.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame