Ako posunúť hit na vyššiu úroveň? Pripomeňme si vydarené remixy ikonických domácich skladieb

Foto: Kancelář Remix YouTube cover photo, @pil_c Instagram

#Remixy známych skladieb patria medzi obľúbené formáty prakticky v každom hudobnom žánri. Inak to nie je ani pri rape a aj domáca scéna má na konte niekoľko vydarených upgrade-ov známych hitov. Poďme si teda pripomenúť niektoré z nich.

Na úvod je potrebné skonštatovať, že by sme ako fanúšikovia určite prvítali rozširovanie tohto formátu aj v súčasnosti. Iste si aj vy viete predstaviť skladby, ktoré by si zaslúžili rozšírenie s nabitým zoznamom hostí. Druhou stranou mince je to, že plne chápeme dôvody, prečo je remixov v súčasnosti menej, ako ich bolo kedysi.

Dnešná rýchla doba nám ponúka doslova kvantum hudby a nových projektov, ktoré sú nabité zaujímavými menami a je len málo top interpretov, ktorí by vyslovene vo vydávaní vlastnej hudby/featov zaostávali a boli neaktívni. Vysoká kadencia noviniek môže byť jeden z dôvodov, prečo interpreti nevenujú remixom takú pozornosť.

4D – Zelený Dym Remix ft. Hugo Toxx, Orion, Ektor, Dan Bárta

Keď sa povedia remixy domácich rapových skladieb, okamžite mi napadne tento ikonický výtvor od formácie 4D. Popularita tejto skupiny síce nemala dlhé trvanie, no hudobnému svetu priniesli niekoľko hitov, pričom Zelený Dym je ten najväčší z nich. S pôvodnou verziou sa reálne stotožnili aj ľudia, ktorých sa vyslovene problematika netýkala a svojho času si dokázali získať československé kluby.

O to väčšiu radosť fanúšikom priniesol remix, ktorý bol doplnený o výhradne českých interpretov – raperov Huga Toxxa, Ektora, Oriona a speváka Dana Bártu. Extrémne zaujímave zloženie zabezpečilo dnes už legendárny výsledok a zrejme jeden z najlepších remixov domácej scény.

Pil C – Peroxid Remix ft. Fobia Kid, Otis, Mega M, P.A.T.

Niektoré remixy sú s odstupom času aj veľmi zaujímavým pohľadom z hľadiska zloženia hostí. Dnes si už len málo ľudí pamätá, že Fobia Kid a P.A.T. sa spolu objavili na nejakom tracku, aj keď to bolo len v takejto forme. V súčasnosti už tiež vieme, že ani vzťahy Otisa s dvojicou Mega M a P.A.T. sa nevyvinuli po disse na Molocha najlepším smerom a tak je tento výtvor raritou, ktorá sa zrejme už nikdy nebude opakovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP 5 najlepších dissov od Roka Superstars

Aj keď za mňa ostane Pil C-ho Peroxid už navždy legendárnou záležitosťou v jeho pôvodnej verzii, rád som si pripomenul aj tento počin, ktorý nabral s hosťami inú perspektívu a v konečnom dôsledku splnil svoju funkciu – skladbu obohatil.

Rest & DJ Fatte – Premiéra (MC’s Remix)

Po desiatich rokoch sa fanúšikovia dočkali megaremixu legendárnej skladby Premiéra, ktorá pochádza z rovnomenného albumu a poslucháčom ju naservírovali Rest a DJ Fatte. Megaremix prišiel vo veľkom štýle, keďže sa na „majku“ predstavilo dokopy až 29 interpretov. A plejáda hostí je noazaj široká – od oldschoolových mien až po hviezdy súčasnej rapovej českej a slovenskej scény.

Na tracku postupne nájdeme tieto mená: Idea, Tono S, Zverina, Supa, Vec, Daniel Vardan, Michajlov, Pain, Boy Wonder, Fosco Alma, Decko, De Puta Madre, Regie, Separ, Johnyboss, Fejbs, Paulie Garand, Filip Konvalinka, Eurodel, Mc Gey, Kato, Renne Dang, Strapo, Refew, Bitman, Sax, Oliver Lowe, Čis T a Martin Matys.

Ak je v našich dvoch krajinách niekto, kto hrdo drží aj tradície a okrem remixov ctí aj pôvodné formáty využívané najmä v minulosti (ako napr. mixtape), tak je to práve Yzomandias a label Milion+. Ich projekty so sebou často nesú bonusový obsah, remixy, hudobné „upgrades“ – zjednodušene pridanú hodnotu zameranú na fanúšika. Do tejto skupiny radíme napríklad aj remix k tracku Rick nebo Raf.

Pôvodnú verziu v tomto prípade obohatila trojica Zayo, Ego a Nik Tendo. Člena Haha Crew tu môžeme počuť v polohe, ktorá pre neho nie je až tak typická, no sedí mu výborne. Azda najlepšie ohlasy dostala Nikova sloha s agresívnym prejavom. Aj pri tomto remixe môžeme pokojne konštatovať, že sa ujal a konečný výsledok naozaj stojí za to. Výnimočná je aj samotná kombinácia interpretov, ktorá sa zrejme opakovať nebude.

H16 – Celú Noc Remix ft. Orion, Ben Cristovao, Supa, Ektor

Aj keď sa budem opakovať, ale naozaj mám rád tieto remixy a to najmä vďaka často netradičnému zloženiu interpretov, ktorí sa na nich predstavia. Medzi menej známe, no veľmi kvalitné výtvory tohto typu patrí aj zremixovaný singel Celú Noc z výborného albumu Rýmy, Hudba, Boh od bratislavskej crew H16. Predstavila sa na ňom plejáda skvelých MC’s a výsledok je za mňa lepší, ako originál.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
James Cole a Jakub Hussar chcú dekriminalizovať marihuanu. Čo je Charta 420?

Slovensko reprezentoval okrem legendárnej crew len Supa z formácie Moja Reč. Zvyšok hostí sú naši západní susedia a to menovite Orion, Ben Cristovao a Ektor. Zaujímavá je paralela s remixom na Zelený Dym, na ktorý boli tiež pozvaní Orion s Ektorom. Všetci zúčastnení podali výborné výkony – Orion so svojím netradičným, no zároveň typickým prejavom, Benny Cristo z obdobia, keď som ho žral najviac a Ektor na vrchole českej scény. Čo viac si priať?

Ektor – Kancelář Remix ft. Rytmus, Ego, Separ

Keď už som pri Ektorovi, vynechať nemôžem ani túto legendárnu spoluprácu. Remix na Kancelář je dosť pravdepodobne najznámejšou záležitosťou v tomto článku a poznať ju budú zrejme všetci čitatelia. A úprimne, vôbec sa tomu nečudujem. Okrem českej ikony máme na tracku Rytmusa, Ega a Separa – tri najväčšie mená slovenskej scény.

Nuž, bohužiaľ aj pri tomto remixe musím koštatovať fakt, že v takomto zložení už interpretov podľa udalostí z posledného roka neuvidíme. Vzťahy Kontrafaktu a Separa sú síce rozvrátené, no fanúšikom ostala aspoň hudba, ktorú spolu vytvorili a ktorá tvorí nesmrteľné dedičstvo. A je nutné dodať, že hudobne to vždy boli prvotriedne záležitosti.

Otis – Ja Vs. Celý Svet Remix ft. Pil C, Delik, Jackpot, Pater, P.A.T., Prince Marock

Vedeli ste, že skladba Ja Vs. Celý Svet sa dočkala aj remixu? A nie hocijakého! Pôvodnú zostavu (Otis a Pil C) doplnili Delik, Jackpot, P.A.T., Prince Marock a Pater. Ak pri iných zostavách môžeme len špekulovať a nič nie je isté, tu to už bohužiaľ tvrdiť nemôžeme. Jackpot z Milion+ už medzi nami nie je a viac jeho nezabudnuteľných riadkov sa už nedočkáme.

Z dnes už bývalej formácie MPP výrazne vyčnieval Pouličný Autor Tónov, ktorý v tej dobe ešte len rozbiehal svoju kariéru a celkovo chalanov z MPP poznal len málokto. Ani toto zoskupenie už nie je realitou a po konflikte sa odčlenil Pater, ktorý stihol vydať hneď aj niekoľko dissov, okrem iného aj na Delikovho kolegu z Mojej Reči Supu. Každopádne, nič to nemení na fakte, že aj tento remix stojí za vypočutie a stretla sa na ňom zaujímavá kombinácia raperov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strapo nebude robiť kompromisy. Hudba musí mať zmysel (ROZHOVOR)

AstralKid22 & TVRNFLX – Hell Remix ft. Yzomandias, Nik Tendo, Smack, Luca Brassi10x

Na niektorých trackoch je skrátka cítiť medzi interpretmi extrémnu chémiu. Remix na skladbu Hell od Astrala a TVRNFLX je toho jasným dôkazom. Pôvodnú verziu svojimi slohami rozbili hviezdy Milion+ Yzomandias a Nik Tendo, ghetto Maradona Luca Brassi a legendary Smack. Osobne tu nemám čo dodávať, v takýchto prípadoch môžeme len poďakovať, že takéto niečo vôbec vzniklo.

Majk Spirit – Finesy Remix ft. Pil C

Zaujímavý prístup zvolil Majk Spirit pri svojom albume Nie Som Tu Náhodou, keď po release fanúšikov potešil hneď tri krát. Pôvodné skladby obohatil o štyroch nových hostí – na remixe tracku Finesy nájdeme Pil C-ho, na singel Michael si tematicky pozval Separa a ADiss so Šortym sa objavili na skladbe Nikto Iný. Protestovať rozhodne nemôžem a osobne ma táto pridaná hodnota potešila.

Trosky – Tozmemi 22 MC’s Remix

Keď som vyššie písal o unikátnych zloženiach remixov, na záver tu pre vás mám naozajstnú chuťovku. Od vydania dnes už klasického albumu Trosiek ubehlo v roku 2017 neuveriteľných 20 rokov, čo chalani patrične oslávili skvelým remixom, ktorým potešili ucho nejedného poslucháča. Ako z názvu vyplýva, na remixe sa objavilo až 22 interpretov, ktorí predstavujú prakticky každý kút (nielen) domácej rapovej scény.

Menovite tu nájdeme nasledovných umelcov: Pil C, Gulos Potrok, Pokyman, Škrupo, Lyrik, Bene, Kato, Erik Šulc, Prezident Lourajder, Tono S, Účko, Lúzer, Strapo, Supa, Maniak, Haf, Turbo T, Vec, Delik, Dymer, Fobia Kid a Gleb.

Odporúčame