Ako nebyť za hlupáka: Toto je TOP 5 činností, ktorých by si sa mal v novej práci určite vyvarovať

Photo by rawpixel.com from Pexels

#Našiel si si nový džob? Tak si môžeš smelo zablahoželať. Pred tebou sa otvára nová životná etapa. Určite chceš dobre zapôsobiť na šéfa aj kolegov, s ktorými si budete vzájomne spríjemňovať pracovný čas. Je dôležité si uvedomiť, že šancu spraviť dobrý dojem máš iba raz. Ak sa z teba už v prvý týždeň vykľuje namyslený egoista, len ťažko sa budeš zbavovať tejto nálepky.

Toto je podľa portálu ashleyinternational 5 kľúčových aktivít, ktorými si dokonale zničíš reputáciu, a to nielen na novom mieste.

#1 Flákaš sa a prokrastinuješ

Na danú pracovnú pozíciu ťa prijali z určitého dôvodu. Určite očakávajú nejaký výkon, nie hranie hier na telefóne, bezcieľne surfovanie po internete či vybavovanie si osobných správ a e-mailov. V novej práci budeš mať roboty vyše hlavy a spočiatku ti určitý čas bude trvať, kým zistíš, kde je sever. Ak však budeš zanedbávať svoje povinnosti, neuľahčíš si to. Preto šup-šup do práce!

Photo by Bruce Mars from Unsplash

#2 Zasekneš sa na novej úlohe

A to sa v nových situáciách stáva pomerne často. Niečo robíš a zrazu zistíš, že sa nevieš pohnúť z miesta. Ak sa to stane aj tebe, určite nezúfaj. Netreba sa tváriť, že chceš splynúť so stenou len preto, aby si ostatní nevšimli, že si nevieš s niečím poradiť.

Photo by Josefa Ndiaz from Unsplash

Neboj sa poprosiť o pomoc. Oslov skúsenejších kolegov, prípadne skús požiadať o pridelenie inej úlohy. Všetko má nejaké riešenie, len netreba pchať hlavu pod koberec. Možno si sa zasekol na absolútnej maličkosti, ktorá sa dá ľahko odstrániť.

#3 Klamal si v CV-čku a prácu neovládaš

Toto už môže byť poriadny prúser. Ak si sa na pohovore bil do pŕs za to, že si macher v Exceli, zatiaľ čo všetky tvoje excelovské zručnosti začínajú a končia pri vložení textu do bunky, tvoj zamestnávateľ to čoskoro zistí. Aj pre teba to bude tvrdý pád z nebies do reality.

Photo by Ethan Sykes from Unsplash

V prípade, že neovládaš základné zručnosti, ktoré sú nevyhnutné pre prácu, tvoja kariéra nebude mať dlhé trvanie. Preto si poriadne zváž, čo uvádzaš do svojho životopisu. Preceňovanie svojich schopností skôr či neskôr vyjde najavo.

#4 Hráš sa na niekoho, kým nie si

Imidž čáva, ktorý zjedol všetku múdrosť sveta ti veľa priaznivcov neprinesie. Trošku skromnosti na začiatok (a vlastne stále) ti vôbec nezaškodí. Nikto nemá rád namyslených ľudí. Preto sa na nič nehraj a buď sám sebou.

Photo by Rafiz R. Fera from Pexels

Podľa expertov však ani druhý extrém, v ktorom budeš robiť všetko preto, aby si ťa nikto nevšimol, nie je práve najlepšie riešenie. Zapadnúť do nového kolektívu býva niekedy náročné, ale nie je to niečo, čo by sa nedalo zvládnuť. Ukáž svoje zdravé sebavedomie a nehanbi sa.

#5 Si príliš konfliktný

Zamestnávateľ si pri pohovore a počas prvých dní v práci nevšíma len tvoje pracovné zručnosti a nadupaný životopis, ale aj to, akým si človekom. Ak na tebe spozoruje známky skrytej, či dokonca otvorenej agresivity, s veľkou pravdepodobnosťou ťa nezamestná. Prečo aj? Ako uvádza ashleyinternational, až 20 percent nádejných zamestnancov nedostane prácu kvôli svojej povahe.

Photo by Freepik

Ak klebetíš, robíš hocičo len nie to, čo máš a vytváraš konflikty na pracovisku, kolegovia sa ťa čoskoro začnú strániť. Veríme, že ty k takýmto ľuďom nepatríš. Veľa šťastia v novej práci!

Zdroj: ashleyinternational.com
Odporúčame