Ak nechceš zbankrotovať pri kúpe vianočných darčekov: Čo najskôr si osvoj týchto 8 rád od finančných expertov

Photo by David Everett Strickler on Unsplash

#Obdarovať niekoho je naozaj skvelý pocit. Najmä ak si naši blízki nájdu pod stromčekom to, po čom túžili už celé veky. No nejeden človek pri kúpe vianočných darčekov stojí pred vážnou dilemou. Ako obdarovať milovaných a pritom absolútne nezbankrotovať? Našťastie finanční experti myslia aj na to. Preto nám prezradili zopár skvelých tipov pri kúpe vianočných darčekov, ktoré stojí za to si osvojiť.

V prvom rade neprepadni vianočnému ošiaľu a riaď sa zdravým rozumom. Nemusíš predsa kúpiť každú hlúposť, ktorú uvidíš v reklame.

#1 Vždy sa dá niekde privyrobiť

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Aj ten najmenší darček niečo stojí. Ak si chceš vylepšiť rozpočet, skús sa na svet vôkol seba dívať s otvorenými očami. V predvianočnom čase je veľký záujem o brigádnikov. Preto obetuj zopár dlhých zimných večerov a nájdi si krátkodobú brigádu, ktorá ti hodí zopár eur navyše.

#2 Peniaze vydelené na darčeky, si pošli na druhý účet

Môžeš ich poslať rodičom, alebo si ich presuň na svoj druhý účet. Je však dôležité, aby si k ním nemal hocikedy prístup, inak sa môže ľahko stať, že ich minieš na absolútne hlúposti. Tieto peniaze môžu pre teba predstavovať železnú rezervu, ktorú využiješ na kúpu vianočných darčekov.

#3 Poctivo si sleduj výdavky

Photo by rawpixel on Unsplash

K dispozícii máš množstvo finančných aplikácií, ktoré ti pomôžu udržať výdavky na uzde. Stačí pár týždňov poctivého zapisovania a raz-dva zistíš, že dávaš peniaze aj na tie veci či aktivity, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebuješ. Ak sa ti podarí znížiš výdavky, ostane ti viac peňazí aj na symbolické vianočné darčeky.

#4 So sebou si ber len hotovosť

Ak chceš na kúpu darčekov minúť maximálne 30 eur, tak si pre istotu nechaj doma platobnú kartu. Príležitosť robí zlodeja. Ak si ju zoberieš so sebou, s najväčšou pravdepodobnosťou z nej vytiahneš aj peniaze, ktoré si nemal v úmysle utratiť. Preto je podľa finančných expertov oveľa lepšie so sebou nosiť len hotovosť. A my s nimi v plnej miere súhlasíme.

#5 Predaj to, čo nepotrebuješ

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Tú obličku si naozaj nechaj pre seba. Miesto nej sa poobzeraj po veciach, ktoré nepotrebuješ, no vieš, že majú ešte nejakú finančnú hodnotu. Knihy, oblečenie, ktoré si na sebe mal len raz, či starú elektroniku. Ak sa trošku posnažíš, určite nájdeš potenciálnych kupcov.

#6 Kávičkuj radšej doma

Investícia do kvalitného kávovaru ti paradoxne môže ušetriť množstvo peňazí. Espresso sem, espresso tam, a v kaviarniach necháš celý majetok.

#7 Predtým, než si niečo kúpiš, pouvažuj, či to skutočne potrebuješ

Photo by Artem Bali on Unsplash

To sa týka najmä oblečenia, ktoré neraz kupujeme v návale nákupnej horúčky. Každý z nás má v skrini aspoň jednu vec, ktorú v živote nemal na sebe. Preto aspoň v tomto adventnom čase daj ruky preč od impulzívneho nakupovania.

#8 Pochváľ sa handmade darčekom

Handmade darčeky sú v kurze. Ak nemáš obe ruky ľavé, stíhaš ešte do Vianoc niečo vlastnoručne vyrobiť. Háčkovanú čapicu, šál či niečo iné. Stačí mať len nápad a skvelý darček máš hotový. Ten ťa našťastie finančne nezruinuje.

Zdroj: bustle.com
Odporúčame