#Jaskynné maľby občas ukrývajú ozajstné skvosty. Niektoré z nich majú aj tisícky rokov a zobrazujú hotové umelecké diela. Takéto jaskyne nájdeš nepochybne po celom svete, no to, čo sa objavilo v tejto africkej, je skutočnou senzáciou. Prekvapení zostali aj paleontológovia, ktorí už videli kadečo.
Prehistorický obrázok
Na území južnej Afriky sa našla zachovaná maľba, ktorú vytvorili miestni domorodci, zvaní aj Sanovia či Krováci. Jedna z ich pôvodných ilustrácií však obsahuje zvláštnosť, ktorá šokovala aj samotných vedcov. Obrázok dostal pomenovanie „panel rohatého hada“ a je zaujímavý tým, čo znázorňuje.
Takáto maľba je novinkou aj pre historikov, ktorí tvrdia, že podivné zviera sa nezhoduje so žiadnym iným, ktoré mohlo v tomto čase a v tejto oblasti kedysi žiť. A to aj napriek tomu, že zvieratko pripomína mroža – obyvatelia tejto lokality nemali možnosť ho stretnúť, preto sú tieto predpoklady málo pravdepodobné.
Výskum záhadnej fosílie
Podľa novej štúdie, ktorú viedol vedec Julien Benoit z inštitútu evolučných štúdií na Univerzite vo Witwatersrande, predstavuje táto maľba fosíliu Dicynodontia. Tento veľký bylinožravec so zahnutými klami žil na našej planéte asi pred 200 miliónmi rokov.
Je však známe, že miestni Sanovia dokázali nachádzať fosílie a aj ich prenášať na veľké vzdialenosti. Preto sa predpokladá, že sa tiež mohli inšpirovať aj pri tvorbe jaskynného umenia.
Záhada tkvie v kultúre
Benoit tvrdí, že ich kultúra a mýty hovoria o dávno vyhynutých zvieratách, ktoré kedysi tento región obývali. Vyzerá to tak, že si naši predkovia dokonale uvedomovali, že po našej planéte pred ich existenciou pobehovali dinosaury.
Ďalšou záhadou je, že fosílie boli paleontológmi skúmané až v 40. rokoch 19. storočia. Maľba z jaskyne bola objavená najneskôr v roku 1835, z toho vyplýva, že domorodci poznali toto zviera skôr ako západní vedci.
Takýto objav nie je záležitosťou len tejto oblasti. Podobné prípady sa objavili aj v Amerike, kde už praľudia ešte pred kolonizáciou zaznamenávali svoje vedomosti o tom, že ich krajinu v minulosti okupovali tvory, ktoré boli dávno vyhynuté.
Zdieľať na
Zdieľaní