Adidas vs. Puma: Kvôli vojne bratov vznikli dve najznámejšie športové značky sveta – čo ich tak rozhádalo?

Športové tenisky.

Športové tenisky, ako ich poznáme dnes, stvorili bratia Dasslerovci. (Zdroj: Unsplash.com/Sebastian Pociecha)

#Pred takmer 75 rokmi roztrhli bratia Adolf a Rudolf Dasslerovci ich rodinnú firmu na dve. Výsledkom bol vznik športových značiek, ktoré patria dodnes medzi najúspešnejšie. Prečo sa bratia rozhádali a aký príbeh ukrýva nemecké mestečko s krkolomným názvom Herzogenaurach?

Pôvod oboch známych brandov možno vystopovať až k legendárnemu rodinnému podniku, bez ktorého by Adidas ani Puma neexistovali. Bratia Dasslerovci pôvodne spolupracovali na výrobe tenisiek s dvoma pásikmi. V roku 1919 založili podnik na výrobu topánok Gebrüder Dassler (v skratke Geda). Firma však v roku 1948 nečakane skončila a historici si dodnes lámu hlavu nad tým, čo presne viedlo bratov k tomu, aby firmu rozdelili, a k tomu, že spolu (údajne) až do smrti viac neprehovorili. Zdá sa, že na to mali vážne dôvody — každý z dvojice je pochovaný na cintoríne na opačnom konci mesta.


Miliardár z Mekáča a ďalší nováčikovia: Krypto-svet vlani splodil množstvo boháčov, toto sú ich bizarné príbehy


Tenisky z práčovne

Nenápadné nemecké mesto Herzogenaurach, vzdialené len 130 kilometrov od českých hraníc, sa vďaka Dasslerovcom stalo centrom športových dejín, o akom ani nesnívalo. V meste majú dodnes svoje hlavné sídlo obe firmy a takmer 75 rokov tvarujú nielen svet športového oblečenia, ale aj život miestnych.

Všetko sa začalo, keď Adi a Rudolf ušili prvé tenisky v práčovni ich rodičovského domu. Do roku 1927 mala ich značka Geda 12 zamestnancov a bratia museli nájsť nové, väčšie priestory. Prelom s ich kvalitnými produktami zaznamenali na berlínskych Olympijských hrách v roku 1936, kedy niekoľko športovcov, ktorých vybavili svojimi teniskami, vyhralo dokopy 7 zlatých, 5 strieborných a niekoľko bronzových medailí. Všetko nasvedčovalo tomu, že po tomto firmu už nič nezastaví — a potom prišlo peklo.

Bratia Adolf a Rudolf Dasslerovci zmenili históriu obuvi (Zdroj: medium.com)

Rozdelené mestečko

Počas 2. svetovej vojny fabrika Geda vyrábala namiesto tenisiek výzbroj. Zatiaľ čo Adolf zostal doma, Rudolfa odviedli Nemci. Po ročnom väzení ho prepustili a výroba topánok sa spustila opäť, no v januári 1948 sa medzi bratmi odohral spor, ktorého obsah je dodnes záhadou. Čo presne sa stalo, nevie nikto.

Jedna z teórií hovorí, že Rudolf dezertoval z frontu v 1945 a zakli ho Američania, ktorým odovzdal informácie o svojom bratovi, aby sa ho zbavil. Ďalšia teória hovorí o tom, že Adolf na brata žiarlil, keďže údajne mal mať niečo s jeho manželkou. Čo z toho je pravda, sa už asi nikdy nedozvieme. Faktom zostáva, že tento konflikt mestečko Herzogenaurach navždy zmenil.

V tom čase bol minimálne jeden člen každej rodiny z mesta zamestnaný v jednej z tovární na tenisky. Rieka Aurach rozdelila teritóriá bratov — sever mesta „pripadol“ Pume, juh Adidasu. Miestni historici hovoria, že medzi zamestnancami jednotlivých fabrík panovalo isté napätie. Buď si bol tím Adidas alebo tím Puma, nič medzi tým údajne neexistovalo.

„Znepriatelený“ sever a juh mestečka obmäkčila až smrť Dasslerovcov koncom 70. rokov. V Herzogenaurachu žije dodnes množstvo ich potomkov a trenie medzi značkami sa medzičasom obmedzilo už len na reklamné slogany. Obe firmy prerazili na medzinárodnej scéne, od 90. rokov ide o verejné spoločnosti, ktoré viac nie sú v rodinnom vlastníctve.

Firmy vojnovú sekeru dokonca zakopali aj oficiálne — priateľským futbalovým zápasom v roku 2009, ktorého sa zúčastnilo aj vtedajšie vedenie jednej aj druhej spoločnosti.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame