9 znakov, ktoré vám potvrdia, že ste závislý na sociálnych sieťach

pixabay.com

pixabay.com

#Rovnako ako závislosť na rôznych hmatateľných veciach a látkach sa v poslednej dobe začali objavovať aj prípady, v ktorých sú ľudia závislí od sociálnych médii. Potvrdzujú to aj čísla z výskumu, ktorý ukázal, že 55% ľudí vo veku 25 rokov má potrebu kontrolovať facebook minimálne 1x denne. 49% mladších ako 25 sa nechá vyrušiť prichádzajúcou elektronickou správou pri jedení. Takéto správanie k závislosti ďaleko nemá. Definujeme ju ako stav, kedy sociálne siete nemôžeš prestať používať, aj keď to chcete. Pozrite sa na 9 znakov, podľa ktorých zistíte, či ste na týchto sieťach závislý.

Plánovanie

Tráviť veľa času na sociálnych sieťach nie je prospešné, no rozmýšľanie o nich, v čase keď nemáte pripojenie je už silnejšia káva. Ak na porade v robote snívate o tom, aký nový status si zavesíte na stenu, je to už s vami vážne.

Zabúdate pritom na svoje problémy

Utiecť na chvíľu z reality a vyčistiť si hlavu, to je v poriadku. Ale tráviť tu všetok čas a utekať pred reálnym svetom do toho virtuálneho vaše problémy nevyrieši. Práve naopak, ešte vám ich zopár pridá.

pexels.com
pexels.com

Cítite sa bezmocne

Neviete bez svojho telefónu vydržať ani pobyt na záchode? Keď si ho náhodou zabudnete doma a nemôžete kontrolovať novinky vašich online priateľov ste z toho na prášky? To je tiež jeden zo znakov toho, že do Houstonu treba nahlásiť problém.

Má to na vás negatívny vplyv

Niekedy prístup k týmto sieťam v práci, alebo škole nie je na škodu. Pomáha v komunikácii a rýchlemu zdieľaniu informácii.  Ak vám ale z tohto dôvodu klesá pracovný výkon, alebo miera sústredenia na prednášku, je to už horšie.

Je to vaša primárna forma komunikácie

Kedy ste naposledy partnerovi/partnerke napísali list a poslali ho poštou? Ak s niekým komunikujete cez rôzne Messengery namiesto osobného kontaktu, mali by ste sa nad sebou zamyslieť. Ak vás od seba delí len pár kilometrov, alebo dokonca metrov, neváhajte a vykročte k danej osobe.

pixabay.com

Je to prvá vec, ktorú ráno robíte

Len tak pre zaujímavosť. Čo robíte ako prvé, keď vstaneš? Umývate si zuby, hodíte rýchlu sprchu, raňajkujete, alebo sa hneď logujete a kontrolujete statusy a novinky? Nuž, pokúste sa z ranných rituálov tieto internetové zábavky úplne vynechať.

Fotíte všetko naokolo

Je to milé, že v dnešnej dobe môžeme vidieť vďaka fotkám a sociálnym sieťam pomerne často aj ľudí, ktorí od nás bývajú stovky alebo tisíce kilometrov. Iná vec je zavesiť 20 fotiek z každého kroku, ktorý počas dňa urobíte. Ak robíte fotky s úmyslom uploadnuť ich na internet a nie do súkromného albumu, máte problém.

pixabay.com

Zdieľate s ostatnými aj rannú stolicu

Podobne, ako v predchádzajúcom bode. Nikoho nezaujíma, čo ste dnes mali na raňajky, obed, alebo či ste sa dobre vykakal. Niektoré veci si radšej nechajte pre seba.

Refreshujete do zbláznenia

Znakom možnej závislosti môže byť aj neustále obnovovanie obsahu, aby ste okamžite videli odpovede, alebo komentáre k obsahu, ktorý zdieľate. Ak nevydržíte ani tých pár sekúnd, kým sa obsah obnoví, treba sa o tomto probléme porozprávať s odborníkom.

A nezabudnite článok zdieľať :). 

Odporúčame