7 fantastických športovcov, ktorých v kariére brzdil rasizmus: Ich gestá a výkony sú však ikonické

Wikipedia

#Ak sledujete finále tohto ročníka NHL, určite ste zaregistrovali nečakaný úspech tímu Nashville Predators. Na jeho čele stojí sympatický P. K. Subban, ktorý je nečakanou hviezdou zámorskej ligy. Aj on však musel prejsť cez rôzne rasistické invektívy. Ešte horšie to mali o generácie starší športovci. Pozrime sa na 7 príbehov šiestich legendárnych športovcov a ich boj s rasovou segregáciou.

P.K. Subban

Subban je najväčšou černošskou hviezdou NHL súčasnosti. Možno si neprešiel tak rasistickým peklom, ako jeho starší kolegovia, obdivuhodné na ňom však je, ako si s ním dokáže poradiť. Hráč Nashville Predators sa nikdy neznižuje k nadávkam, snaží sa veci riešiť konštruktívne a diskusiou. Rovnako, ako keď ho rasisticky označovali fanúšikovia niektorých tímov, špeciálne Bostonu Bruins a St. Louis Blues, nikdy z toho neobvinil tím, ale iba jednotlivcov.

Jesse Owens

Vráťme sa o viac ako 80 rokov dozadu. V roku 1936 bola letná olympiáda vo fašistickom Nemecku. Štadión v Berlíne bol ovešaný svastikami, pre Adolfa Hitlera to bol spôsob, akým ukázať svetu jeho vládu. Kráľovskú disciplínu atletického programu – beh na 100 metrov – však vyhral černoch. Jesse Owens sa stal obrovskou legendou a symbolom boja proti rasovej nepriazni.

Muhammad Ali

Najväčší boxer všetkých čias si zažil v detstve i dospelosti rasovú segregáciu. Po jeho víťazstve medzi amatérmi na olympiáde hodil na protest zlatú medailu do rieky. O niekoľko rokov neskôr, už ako profesionál, konvertoval na Islám a zbavil sa svojho „otrockého“ mena Cassius Clay. Odvtedy ho svet poznal ako Muhammada Aliho.

Serena Williams

Svetový tenis taký fenomén, akým je Serena Williams nezažil už poriadne dlho. Napriek tomu sa jej dominantný tenis nie vždy tešil obľube. V roku 2001 na prestížnom turnaji v Indian Wells na ňu kričali rasistické poznámky a z publika sa ozýval piskot. Serenu to tak poznačilo, že toto podujatie bojkotovala takmer 15 rokov.

https://www.youtube.com/watch?v=XfKQuIjmuXU

Tommie Smith a John Carlos

Ďalšie legendárne gesto z histórie. Počas olympiády v Mexiku sa dvojica amerických atlétov – Tommie Smith a John Carlos – rozhodli na pódiu pri americkej hymne zodvihnúť päste. Išlo o symbol proti diskriminácii v Spojených štátoch. Dvojica bola následne z olympiády vylúčená a prakticky ukončila svoju športovú kariéru. Kvôli ich gestu ich ešte dlhé roky prenasledovali rôzne nepríjemnosti.

Major Taylor

Major Taylor bol na začiatku 20. storočia cyklistickým fenoménom. Mladý černoch však roky nemohol súťažiť na najvyššej úrovni, keďže si konkurencia neželala byť porážaná černochom. Taylor bol niekoľkonásobným majstrom sveta, prekonával rekordy a vyhrával prestížne preteky a v čase, keď bola dráhová cyklistika nesmierne populárnym športom. Bol skutočnou ikonou, zomrel však v zabudnutí.

Odporúčame