5 tipov, ako posilniť imunitný systém: Takto tvoje telo zvládne prechod na život bez rúšok

Muž a žena počas behu pri priehrade.

Zdroj: Getty Images

#Konečne prišlo očakávané uvoľnenie opatrení a aspoň sčasti odkladáme rúška. Naše telá však boli doteraz zvyknuté na ich ochranu a vyhýbanie sa vírusom či baktériám. Preto je namieste posilniť imunitu a pripraviť ju na „bežný život“. Ubrániš sa tak lepšie nielen koronavírusu, ale aj ostatným chorobám.

Hoci množstvo orgánov, svalov a kostí často funguje ako ten najdokonalejšie vymyslený stroj, niekedy potrebuje povzbudenie a správnu starostlivosť. Pred mnohými chorobami ťa dokáže ochrániť práve imunitný systém, ktorý sa dnes ľudia snažia nakopnúť. Posilni ho jednoduchými zmenami v jedálničku či životnom štýle.

Pozor na cukor

Možno si aj ty počas karantény začal jesť viac než zvyčajne. Do nášho jedálnička pribudli rôzne slané a sladké pochúťky, ktoré nám mali zlepšiť deň. Možností hýbať sa však bolo podstatne menej, preto sme pribrali nejaké to kilo navyše. Nejde však len o hmotnosť. Veľkú pozornosť by sme strave mali venovať aj pri podpore imunity.

Vedci v pozorovacej štúdii sledovali približne tisíc ľudí, ktorí boli zaočkovaní proti chrípke. U obéznych ľudí bola dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že chrípku dostanú aj napriek vakcíne. Pridané cukry prispievajú k obezite, cukrovke 2. typu a tiež k srdcovým chorobám, a to všetko môže výrazne oslabiť tvoj imunitný systém. Odborníci preto radia znížiť príjem cukru. Mal by tvoriť približne 5 % z kalórií, ktoré počas dňa prijmeš.

Hýb sa čo najviac

Štúdia zverejnená v British Journal of Sports Medicine nedávno prišla so zaujímavým zistením. Odborníci totiž skúmali vplyv fyzickej aktivity na priebeh koronavírusu. Vzorku tvorilo viac než 48-tisíc ľudí, ktorých rozdelili do skupín podľa toho, koľko času venovali pohybu. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí sa aktívne hýbali menej ako 10 minút týždenne, boli vystavení väčšiemu riziku hospitalizácie, pobytu na jiske a smrti. Naopak ľudia, ktorí sa hýbali viac, mali toto riziko nižšie.

Je všeobecne známe, že pohyb nám poskytuje nesmierne množstvo benefitov. Nemusí z teba byť vrcholový športovec, dobré je aj mierne cvičenie, ktoré dokáže podporiť imunitný systém. Zvoľ si taký druh pohybu, ktorý ti bude vyhovovať. Nenúť sa do aktivity, ktorú nenávidíš, len preto, že sa jej venujú ľudia v tvojom okolí.

Nezabúdaj na dôležité vitamíny

Všetci vieme, že vitamíny sú dôležitou súčasťou stravy. V jedálničku by si mal uprednostniť zeleninu a ovocie, ktoré patria medzi ich hlavné zdroje. Mnohí experti odporúčajú na posilnenie imunity najmä vitamín D, C a zinok. Vitamín D je predmetom záujmu aj u vedcov, ktorí už skúmali prepojenie nízkej hladiny vitamínu u ľudí a nakazením sa koronavírusom. Zistenia prekvapili, nízke hladiny déčka v tele sa spájajú s vyššou mierou infikovania sa touto chorobou.

Vitamín C dokáže zvýšiť celkovú odolnosť organizmu a posilňuje imunitu. Nedostatok zinku zas podľa vedcov spôsobuje vyššiu náchylnosť na rôzne patogény. Skvelou správou je, že existujú aj rôzne doplnky, vďaka ktorým dodáš telu všetky potrebné vitamíny a minerály. Vyskúšaj napríklad vysokoúčinnú zmes hlavných vitamínov na podporu imunitného systému Vitamín D3 4000 IU Plus od Uber Nutrition, navyše za priaznivú a výhodnú cenu.

ZISTIŤ VIAC

Uber Nutrition.
Zdroj: Uber Nutrition

Doplň tekutiny

Piť čistú vodu ťa zrejme nezachráni pred pandémiou, no ak chceš posilniť svoj imunitný systém, mal by si pravidelne dopĺňať tekutiny. Aj dehydratácia totiž môže podľa vedcov spôsobiť vyššiu náchylnosť na rôzne choroby. Pri nedostatočnom príjme tekutín sa môžu objaviť napríklad zhoršený fyzický výkon, bolesti hlavy, horšia nálada aj problémy so sústredením. Časté sú aj komplikácie s trávením, so srdcom či s obličkami.

Snaž sa piť vždy, keď si smädný, a viac tekutín prijímaj, ak cvičíš, pracuješ vonku alebo si v prostredí, kde je vyššia teplota. Svoj príjem môžeš dnes sledovať aj prostredníctvom rôznych aplikácií. Už vďaka niekoľkým pohárom vody sa zlepší odolnosť organizmu proti niektorým chorobám. Dávaj však pozor na pridané cukry, ktorých môže byť v sladených nápojoch veľmi veľa. Lepšia je čistá voda alebo nesladené čaje.

Hoď sa do pohody!

Určite súhlasíš, že podať dobrý výkon v zlom psychickom rozpoložení je obdivuhodné. Neplatí to pritom len pre prácu, kde musíš myslieť kreatívne. Za neustále vystavovanie sa stresu ti nepoďakuje ani tvoje telo. Chronický stres má vplyv na fungovanie imunitných buniek a môže potlačiť ochranné imunitné reakcie.

Najlepším riešením v tomto prípade bude hovoriť o svojich pocitoch, dopriať si oddych a skúsiť nové aktivity, ktoré ti pomôžu stres odbúrať. Môže to byť meditácia, cvičenie, zapisovanie si svojich pocitov alebo prechádzky v prírode. Ak k tomu pridáš vhodné doplnky na posilnenie imunity, telo sa ti poďakuje a hlavne sa budeš cítiť oveľa príjemnejšie a v lepšej kondícii.

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: Hashtag.sk/Sponzorovaný článok
Odporúčame