5 najštipľavejších čili papričiek sveta: Pozri si videá, v ktorých sa aj najtvrdší chlapi rozplačú ako malé deti

Čili (foto: Pixabay.com)

#Pre niektorých základná potrava a korenie v každom jedle, pre iných challenge, ktorým chcú zamachrovať. Aj to sú čili papričky, diabolský vynález matky prírody.

Pálivosť papričiek je meraná v bodoch, ide o takzvanú Scovillovu škálu. Z nej sme sa zamerali na najštipľavejšiu kategóriu, ktorá má medzi 855-tisíc a 2,2 miliónom bodov. Vybrali sme päť papričiek a miesto nudných prírodopisných informácií sme ich doplnili o videá testujúcich ľudí. Takže, pripravte si kapesníky, z týchto papričiek plačú aj tí najtvrdší chlapi.

5. Naga Viper

Začíname pekne zostra. Táto paprička sa pestuje vo Veľkej Británii, no jej pôvod siaha do Čile. Ide o kríženú odrodu, ktorá sa na škále Scovillovej stupnici nachádza v najpálivejšej sfére. Oprávnene.

4. Trinidad Scorpion Butch T

Trinidad je ostrov objavený Krištofom Kolumbom. Nachádza sa v Karibiku a ako uvidíme neskôr, ide o miesto, kde sa pekelným papričkám jednoducho darí. Paprička Scorpion Butch T bola nejaký čas zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najštipľavejšia, momentálne je „až“ na štvrtom mieste.

3. Pot Douglah

Túto papričku, ktorej sa tiež hovorí čokoládová, nám vo videu otestoval borec, ktorý sa tiež neudržal a vyhrkli mu slzy. Tak si to môžete vychutnať spolu s ním. Každopádne, o Pot Douglah sa hovorí, že je jednou z najchutnejších spomedzi najštipľavejších.

2. Moruga Scorpion

Moruga Scorpion pochádza z Trinidadu, ktorý sme už spomínali vyššie. Podľa Scovillovej stupnici má 2,009,231 bodov, na víťaza rebríčka jej trocha chýba. Mimochodom, paprička dostala svoje meno podľa tenkého chvostíka, ktorý tvarom pripomína škorpióna.

1. Carolina Reaper

Carolina Reaper je vo svete čili papričiek pojmom. Je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov a údajne nie je úplne sa dopracovať k semenám tejto odrody. Na stupnici dosahuje 2,2 milióna bodov, pre porovnanie, zvyčajné habanero má okolo 300-tisíc bodov. Na Slovensku túto odrodu vypestovali na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a predstavili ju aj v miestnej botanickej záhrade, kde ju mohli návštevníci ochutnať. No internet je doslova pohltený videami ľudí testujúcich toto peklo, vyberáme preto jedno celkom výstižné od youtuberov z Good Mythical Morning.

Odporúčame