5 najdivnejších veľkonočných zvykov podľa svetoznámeho magazínu: Drastickí Slováci nemôžu chýbať!

foto: Pixabay.com

#Veľkonočné sviatky sú u nás plné zvykov, na ktoré sme patrične hrdí a ktoré s radosťou dodržujeme. Iné krajiny sveta sú na tom podobne. A tak, ako naše šibanie a oblievanie môže v očiach cudzincov vyzerať divne, ani my si nie sme celkom istí tradíciami ďalších národov. Svetoznámy magazín National Geographic pred časom pripravil článok, v ktorom vymenoval 5 najdivnejších veľkonočných zvykov. My vám ich prinášame. A Slováci v ňom nesmú chýbať!

Ukrižovanie

Na Slovensku sme pomerne drastickí, v porovnaní s Filipínami je to nič. V tomto ostrovnom štáte sa každoročne ľudia nechávajú na počesť Ježiša Krista ukrižovať. Často sú tieto ukrižovania spojené s procesiou a samotným pribitím na kríž. A tisíce ľudí sa tejto šou prizerájú…

Krimi

Veľkonočné krimi v Nórsku? Je to tak. Od 20. rokov 20. storočia sa v tejto škandinávskej krajine spája obdobie sviatkov s kriminálnymi príbehmi. Vzniklo to tak, že nie príliš úspešní autori boli počas veľkonočnej nedele propagovaní v novinách titulkom: „V noci vykradli vlak v Bergene!“ To, čo sa tvárilo ako skutočné správy, bol však len názov kriminálnej knihy. Pomohlo, príbeh sa výborne predával a celkom zmenil pre Nórov obdobie Veľkej noci.

Kristov oheň

Pred Veľkou nocou sa veriaci stretávajú pri Bazilike Sv. hrobu v Jeruzaleme, na mieste, kde bol Ježiš údajne ukrižovaný a pochovaný. Rok čo rok sú svedkami údajného zázraku. Počas neho cirkevní hodnostári získavajú plameň, ktorý sa údajne objavil na Kristovej hrobke. Následne ho zdieľajú s verejnosťou, ktoré ho roznesie do celého sveta, špeciálne do ortodoxných krajín ako Rusko alebo Grécko.

Šibanie a alkohol

Toto je nám dobre známe. Na Slovensku sú dievčatá oblievané, jemne bité korbáčmi a všetko je to zaklincované pohárikmi alkoholu, ktoré na oplátku dostanú šibači. Aspoň tak sa na to pozerá National Geographic. „Tento zvyk sa spája s pred-kresťanskými ľudovými tradíciami, ktoré vítajú jar a očisťujú telo aj dušu,“ píše.

Obrovský zajac

V Spojených štátoch nemajú toľko tradícií, ako v iných krajinách, jedna k nim však predsa z Európy dorazila. Sú to veľkonočné zajace, ktoré majú svoj pôvod v Európe. Akurát v Amerike rozdávajú vajíčka deťom nadrozmerné zajace – dospelí ľudia v kostýmoch.

Odporúčame