5 dôvodov, prečo je skladba AKM od Rytmusa stále trendy

Rytmus AKM

Rytmus a skladba AKM (Zdroj: Youtube.com/@donfantastickypess)

#Album Fenomen z roku 2011 môžem s prehľadom označiť za nadčasový album, ktorý je aj po 12 rokoch od vydania nestále v kurze. Ak si pustíš album dnes, tak ťa čaká rôznorodá zmes elektronických žánrov, klavír od Popoviča, spev, ale aj rap, ktorý ťa vyzuje z topánok. Jednoducho – ALL KIND OF MUSIC. 

A práve týmto slovným spojením môžem premostiť článok na skladbu AKM, ktorá je už dlhodobo populárna na TikToku. Skladba je totálny banger, ktorý funguje všade, kde ju pustíš – na koncerte, oslave, svadbe, rozlúčke so slobodou, diskotéke…všade. Prečo to tak je? Čítaj ďalej.

1. Toto je elektro to obmedzený kok*t

Rytmus v roku 2011 bol úplne inde, ako ktorýkoľvek raper na Slovensku. Rozmýšľal vo veľkom a chcel vždy priniesť niečo nové, pričom takto funguje doteraz. Priniesol zvuk, ktorý bol vo svete IN a dodal mu svoj osobitný štýl, ktorý zadefinoval ďalšie obdobie v slovenskom rape. Skladby ako J*be, Technotronic Flow či Deti Stratenej Generácie boli úplne odlišné od zvyšku scény a definovali celý nasledujúci rok až dva v rape na Slovensku. Množstvo raperov začalo rapovať do elektronických beatov a predbiehali sa, kto vytvorí väčší hit. Fenomen týmto prístupom otvoril nové dvere možností a raperi to využili naplno.

Hudbu na skladbu AKM urobil český producent DJ Sukowach (Martin Tomášek), ktorý mal na starosti aj skladbu J*BE. Myslím si, že ikonické čakanie na drop v skladbe AKM je tak legendárne a energické, že by to oživilo aj mŕtvolu na cintoríne. Takže áno, hudba je prvý dôvod.

2. Kontroverzný a vtipný text

Úplne chápem, prečo schytávala skladba AKM aj hejty. Konzervatívni ľudia, ortodoxní fanúšikovia oldschoolu, metalisti či ľudia bez štipky humoru, si museli myslieť, že Rytmusovi preplo. Ak ti niekto v skladbe tvrdí, že vďaka hejtu zarába ešte viac, že mu s textom pomáha mama alebo (a toto cením) ,,Underground je v p*či a ten je pre žebrákov“, tak je možné, že si budeš myslieť na prvú, že tento človek je namyslený idiot. Našťastie, fanúšikovia chápu, že ide o iróniu a o vtipný text, ktorého cieľom je naschvál pobúriť ľudí, aby to riešili a vytvárali tak ďalšie interakcie so skladbou, čím ju robia populárnejšou. A samozrejme, všetky k*rvy milujú môj chlupatý swag.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Erik Tresor je obyčajný čávo, čo to zjedol: Sleduj nový banger s Hoodinim

3. Videoklip, ktorý nemá obdobu

Videoklip má na YouTube ku dnešnému dňu cez 19 miliónov views, vďaka čomu sa radí medzi Rytmusove najúspešnejšie videoklipy vôbec. Ak to poviem zjednodušene, tak v podstate natočil videoklip v rómskej osade. Nápad super a prevedenie? Nečakané, ohromné, prekvapujúce, asi takto nejako. Len ti pripomeniem, že okrem vtipných póz, ktoré Rytmus v klipe robí, tak v tomto klipe si mohol/a vidieť:

 • Rytmusa, ktorý sa zobudí v izbe, v ktorej sú okolo neho sliepky (V slovenskom Rio de Janeiro)
 • Rytmusa, ktorý riadi starý bicykel v LV polobotkách
 • Rytmusa, ktorý šoféruje dodávku s rómskou kapelou v krojoch
 • Rómsku párty (500 ľudí +), kde sa rozbíjajú fľašky o hlavu a tancuje sa primárne bez podprsenky (muži aj ženy)
 • Tanečné kreácie, ktoré si ešte nikdy nevidel/a
 • Reálny sex na záchode (j*bem tvoju lyriku aj j*bem aj tvoj flow)
 • Tancujúceho Broka (DJ Popper)
 • Bitku
 • Vyše 200 rómov, ktorí utekajú za Rytmusom po ceste a cez všetky mláky
 • Prevrátenie dodávky len tak z princípu a pre efekt
 • Zmoknutého Rytmusa, ktorého pichá v boku po behu a legendárne zakončenie klipu slovom: P*čéééé

Videoklip mal na starosti Michal „Kunes“ Kováč v spolupráci s Rytmusom. Nižšie si môžeš čeknúť, ako sa klip robil:

4. AKM na TikToku

Za posledný mesiac vznikol na TikToku trend, ktorý začal (ak sa nemýlim) profil @dzejdys. Princípom je, že ťa niekto odzadu natočí, ako razantne kráčaš v štýle GTA dopredu a užívaš si vibe skladby AKM, hneď po drope. Tento trend robili už aj známi ľudia a dokonca to urobil aj samotný Rytmus s jeho manželkou Jasmínou. Okrem nich to urobila napríklad aj SIMA a množstvo ďalších TikTok influencerov či bežných ľudí. Skladba AKM však nie je populárna iba vďaka tomuto trendu. Jej hudba bola použitá aj v iných trendoch či virálnych videách, takže medzi mladou generáciou má stále šmrnc.

@dzejdys

♬ AKM – Rytmus

@pravy.rytmusking

All kind of music

♬ AKM – Rytmus

 

5. Ľudia sa chcú baviť

Je jedno aký je rok, ľudia sa chcú baviť. Nie je vždy priestor na múdre rapy a poučovanie v skladbách. Niekedy stačí vypnúť a nechať sa unášať atmosférou. Skladba AKM je toho živým dôkazom aj keď už má vyše 12 rokov. Stačí si pozrieť videá, keď sa pustí AKM na nejakom koncerte či festivale – hype je instantne zaručený. Zároveň musím dodať, že AKM je skladba, ktorá je znovupočúvateľná aj po niekoľkých vypočutiach a je taká zaujímavá, že vydržala byť hitom až do dnešného dňa.

@s.i.m.a.official

😎 #fyp #foryou #preteba #protebe

♬ AKM – Rytmus

BONUS: Rytmus vytvoril mindset, ktorý je dodnes definíciou

Ako spomína v texte AKM: ,,ja chcem robiť párty za love, a to je real“. Obyčajné slová, za ktorými sa však skrýva veľká pravda. Rytmus sa nikdy netajil tým, že chce zarábať peniaze a mať sa dobre. Niektorí to zakrývali za pekné reči v textoch a rozhovoroch a pritom mali podobný mindset ako on. Na tom nie je nič zlé, ale chcel som poukázať na to, že mnohí raperi aj interpreti túto ambíciu schovávali pred fanúšikmi, aby neboli pred ich očami zlí.

Dnes? Pozrite si rozhovor s hocijakým umelcom, ktorý sa živí svoju profesiou. Ich odpovede sú identické na štýl, že chcú robiť to, čo ich baví a napĺňa, chcú sa tým živiť a napredovať ďalej vo svojom obore. Takisto raperi v textoch sa chvália, koľko zarábajú a prirovnávajú svoje úspechy k rôznym metaforám. A to hovorím, samozrejme, aj o novej vlne raperov, ktorí majú už na svojich prvých albumoch aj skladbách podobné zmýšľanie. Chcú baviť ľudí na koncerte, chcú zarábať a mať z toho radosť. To, za čo bol kedysi odsudzovaný Rytmus, dnes robí takmer každý druhý interpret.

Z biznis hľadiska teda ukázal, že môžeš milovať to čo robíš, a zároveň si môžeš aj slušne zarobiť, ak vieš, ako na to. Robiť kvalitné shows, na ktorých si ťa ľudia budú pamätať, to nie je zo dňa na deň, je to množstvo času a práce, kým obídeš kluby, festivaly a zopakuješ to aj niekoľko rokov po sebe. Takých interpretov je naozaj málo, ktorí sa neustále prispôsobujú dobe a prinášajú to najlepšie z toho, čo zažili a čo ponúka aktuálny svet. Rytmus je jedným z nich.

Ako Rytmus a Technotronic Flow zmenili pohľad na slovenský rap

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame