4 dôvody, prečo sa oplatí ísť do kina na Náčelníka: Jazyk ako v Game of Thrones, silný príbeh puta medzi zvieraťom a človekom

Náčelník (foto: Itafilm)

#Počas poslednej doby ľadovej si chlapec odlúčený od svojho kmeňa vytvorí puto s vlkom, tiež izolovaným od svorky. Z odvekých nepriateľov sa zrazu musia stať spojenci, iba tak totiž dokážu nájsť cestu domov. Spoznajte príbeh zrodu psa ako najlepšieho priateľa človeka. Znie to možno trochu tendenčne, no film Náčelník nie je klasickým filmom, ale jedným z najzaujímavejších projektov, ktoré môžeme v našich kinách vidieť. A to už od 30. augusta.

1. Žiadne opozerané tváre

Tvorcovia filmu verili, že známe tváre hercov by vo filme Náčelník nefungovali. Odlákalo by to pozornosť divákov od príbehu, no najmä sveta, ktorý mal pôsobiť čo najviac realisticky. Preto dali filmári dokopy talentované medzinárodné obsadenie.

Náčelník (foto: Itafilm)

Veľkou výzvou tak bolo obsadenie Kedu, hlavnej postavy, keďže vo väčšine filmu je jediným človekom na filmovom plátne. Pre Kodiho Smit-McPheeho, ktorý je napriek 20 rokom už hereckým veteránom, bol film zosobnením vlastného dospievania. „Hrám podobné úlohy zraniteľných postáv, ktoré na konci dospejú. Pri tomto filme to však nadobudlo oveľa väčšie rozmery.”

Režisér Albert Hughes dodáva: „Kodi je prirodzene talentovaný herec. Má veľmi dobre vyvinuté inštinkty a jeho herectvo je založené na emóciách. Vychádza z postavy, na svoj vek je extrémne vyspelý.”  Ďalšou výraznou neherckou postavou je Kedov otec, ktorého hrá islandský herec Jóhannes Haukura Jóhannesson.

Náčelník (foto: Itafilm)

2. Takmer bez slov

„Scenár obsahuje minimum dialógov, bolo to Albertovo rozhodnutie, keďže sme chceli, aby film fungoval najmä na emocionálnej úrovni. Napriek tomu sme potrebovali vytvoriť pre Kromaňoncov jazyk. Neexistujú o ňom žiadne záznamy, z tej doby máme len nálezy fosílii a kostí,” hovorí producent Andrew Rona.

„Navštívili sme spoločnosť LanguageCreationSociety. Je to skupina ľudí, ktorá sa venuje tvorbe jazykov. Vytvorili jazyk aj pre seriál Game of Thrones či pre filmy Avatar a Superman.” pokračuje Rona. Nakoniec vytvorili funkčný jazyk so slovnou zásobou asi 1 500 slov, vznikla dokonca aj učebnica a herci sa učili jazyk pomocou konverzačných hodín cez Skype.

3. Historický tréning

Jazyk bol len jednou z vecí, ktoré sa herci museli naučiť. Týždeň pred nakrúcaním absolvovali tréningový tábor pod vedením archeológa Karla Leeho, ktorý sa špecializuje na prehistorické nástroje, ktoré ľudia používali pred 20 000 rokmi. Lee vysvetlil hercom postupy, akými sa vyrábajú kamenné nástroje a zbrane. Celé herecké obsadenie sa po prvýkrát stretlo práve v tomto tábore, čo im pomohlo lepšie sa spoznať a zároveň pristupovať k miluje dobe realisticky.

4. Silný vizuál

Hughesove filmy sú známe silným vizuálom a potrápil sa aj s rekonštrukciou prostredia doby ľadovej. „Je veľmi ťažké zreplikovať ju, je mixom Sibíru, Islandu, severného pólu a možno Nového Zélandu,” hovorí režisér. „Dnes už na svete nejestvuje miesto, ktoré vyzerá ako svet doby ľadovej, tak sme ho museli vytvoriť sami. Niekedy v štúdiách vo Vancouveri, niekedy v prírode Alberty. Na Alberte je skvelé to, že jej rozsiahle pláne vyzerajú ako tundra, ktorá pokrývala vtedajšiu Európu. Samozrejme, reálie nášho filmu sú zveličené.” Náčelník je tak žiarivým príkladom toho, ako môže kombinácia technológii a skutočného sveta vyústiť vo vzrušujúci filmový zážitok.

Zdroj: Itafilm
Odporúčame