10 vecí, na ktoré si ani nespomenieme a kedysi sme ich používali každý deň

pixabay.com

#Internet, mobilné telefóny a počítače. Symboly digitálnej doby. Tieto vynálezy v podstate vytlačili zo sveta kopec vecí, ktoré sme kedysi používali každý deň a nahradili ich rôznymi jednoduchými a komfortnými riešeniami. Vybrali sme desať takýchto vecí, ktoré z nášho života už v podstate úplne zmizli a kedysi sme si ho bez nich pravdepodobne nedokázali ani predstaviť.

Pevná linka

Je to neuveriteľné a zdá sa to byť fakt vzdialené, ale telefóny kedysi neboli mobilné a mali len jednu funkciu – telefonovalo sa z nich. Dnes je telefonovanie už len jednou z funkcií mobilu.

Flickr.com

Zlaté stránky

Väčšina starých telefónov si nedokázala zapísať telefónne čísla. Preto existovali Zlaté stránky respektíve telefónny zoznam, obrovská papierová kniha s priezviskami a firmami.

pixabay.com

Telefónne búdky

Uličné telefóny ešte kde-tu existujú, no pravdepodobne ich už roky nikto nepoužil. Do telefónu ste hodili mince, prípadne použili telefónnu kartu (niečo, čo vyzeralo ako platobná karta s čipom a predplatenými korunami) a mohli ste volať. Ak ste si zapamätali číslo.

Televízne programy

Aj táto anomália sa ešte v tlači vyskytuje, no kedy ste naposledy pozerali program televízie v časopise, ktorého to bola v podstate jediná funkcia? V čase internetu a programov v rámci digitálnej televízie sa táto vec zdá úplne nereálna.

pixabay.com

Encyklopédie

Obrovské, hrubé knihy, ktoré boli veľmi múdre. No poskytli nám len neaktuálne informácie a často len úlomkovito. Dnes máme Wikipediu a vyhľadávače. Viete si však predstaviť, že by ste písali prácu do školy bez použitia internetu?

pixabay.com

Papierové mapy

Autoatlas, prípadne papierová mapa bola kedysi častou súčasťou výbavy auta. V čase smartfónov sa zdajú už aj GPS systémy zastaralé, no viete si predstaviť, že by ste pred cestou do nejakého mesta študovali mapu a pamätali si všetky odbočky a zákruty?

Fotoalbumy

Fotoalbumy existujú, no na internete. Fotky z dovolenky sa však kedysi nehádzali na sociálne siete, filmy sa pekne vyvolávali, fotky vo formátoch 9×13 alebo 10×15 sa potom úhľadne ukladali do fotoalbumov, ktoré si zvyčajne už nikto nikdy nepozrel.

Cestovné kancelárie

Cestovné kancelárie sme možno nepoužívali každý deň, bolo však normálne vybrať si zájazd z katalógu a ísť ho pekne do centra mesta zaplatiť. Dnes sa oplatí cestovať na vlastnú päsť, takmer nikto nemá problém s bookovaním ubytovania alebo leteniek a tak sa cestovky stali vlastne trocha nadbytočnými.

pixabay.com

Videokazety

Nestíhali ste si pozrieť film? Nevadí, nehľadali ste ho online, ale nahrali si ho na kazetu. Aspoň ste potom mohli rýchlo pretočiť reklamy. S videokazetami bol spojený ešte ďalší fenomén, ktorý dnes už tak ľahko nevidíme – videopožičovne.

DVD

VHS-ky boli nahradené DVD-čkami. Tie boli spočiatku poriadne drahé, až časom, keď začali vychádzať ako prílohy novín a časopisov za pár eur, sa začali výrazne predávať. No dnes už máme streaming a tak nám miesto v byte nemusí zaberať film, ktorý si pozrieme len raz. Takže hoci sú DVD ešte pomerne mladý formát, jeho dni sú pravdepodobne už spočítané.

 

Odporúčame