10+ slovenských albumov, ktoré treba mať na platni: Vinyly sú späť, reagujú na to aj naši hudobníci

Hashtag.sk

#Posledná dekáda je na svetovej hudobnej scéne v znamení návratu vinylových platní. Ich predaj postupne rastie aj pre ich unikátny zvuk, veľkorysý obal a rituál, ktorý sa spája s ich prehrávaním. Napriek tomu, že výroba vinylu je podstatne nákladnejšia, ako v prípade CD, aj slovenskí interpreti a vydavatelia sa začali na túto vlnu chytať.

V reedíciách tak vyšlo niekoľko skutočne legendárnych počinov slovenských muzikantov od 60. po 90. roky, no na platniach vychádzajú aj novinky. Je ich čoraz viac, preto sme pre vás pripravili prierez toho, čo sa zo slovenskej hudby oplatí vlastniť na dvanástich palcoch.

Trosky – Trosky

Trosky boli prvým slovenským rapovým interpretov, ktorého vydalo veľké vydavateľstvo. Minulý rok sa po takmer dvoch dekádach vrátil Vec spolu s Midim na pódia a pri tej príležitosti vydali na vinyle aj ich jediný album z roku 1997. Ide o skutočne zásadný počin slovenského rapu, ktorý sa oplatí mať na dvanástich palcoch.

Prúdy / Collegium Musicum / Hammel & Varga

Legendárne albumy, ktoré na sebe nesú rukopis Mariána Vargu a Pavla Hammela sa začali na pulty vracať na vinyloch v posledných mesiacoch potom, čo ich fanúšikovia roky zháňali online z druhej ruky, často za absurdne premrštené ceny. Bolo by škoda vymenovať každý z nich zvlášť, pretože by obsadili polovicu tohto článku. Každopádne, vydavateľstvo Opus už vydalo v nových reedíciách tri najsilnejšie albumy tejto dvojice – Zvonky zvoňte od Prúdov z roku 1968, Konvergencie Collegia Musica a Zelenú poštu. Okrem toho sú na trhu aj albumy Na druhom programe sna a tiež debut Vargovej skupiny Collegium Musicum. Akákoľvek platňa z nich ponúka obraz toho, aká dokázala byť zaujímavá slovenská hudba v 60. a 70. rokoch.

Jana Kirschner – Moruša biela / Moruša čierna

O tom, ako Jana Kirschner prešla od klasického pop-rocku k experimentom sme už písali. Ukážkou jej premeny je aj dvojica platní Moruša biela a Moruša čierna, ktoré vydalo aj na vinyle vydavateľstvo Slnko Records.

Lasica/Filip/Satinský – Bolo nás jedenásť

Bolo nás jedenásť je viac, ako len hudobným albumom trojice humoristov – Jara Filipa, Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Ide o jeden z najvýraznejších albumov slovenskej hudby 80. rokov s mimoriadne vtipnými i nadčasovými textami a tiež hudbou, ktorá naplno ukázala génia Jara Filipa. Album sa po rokoch objavil na vinyle tento mesiac.

I Am Planet – Natura Resonat

Od vážnej hudby by málokto očakával, že ju bude tvoriť človek, ktorý má menej ako tridsať. Na Slovensku to robí Michalovčan Patrik Korinok, ktorý nahral už niekoľko silných nahrávok kombinujúcich klavír so sláčikmi. Ten posledný, Natura Resonat, vyšiel tento rok pod labelom Deadred aj na vinyle.

The Ills – Ornamental or Mental

Inštrumentálna štvorica The Ills je na scéne už takmer dekádu a v posledných rokoch hrá za hranicami viac, ako doma. Ich aktuálny album Ornamental or Mental z roku 2016 získal výborné reakcie z celého sveta tak sa po dvoch rokoch objavil konečne aj vo vinylovej verzii. Mimochodom, ide už o tretí vinyl bratislavskej kapely, prvé dva sú však už vypredané.

Nvmeri – I don’t think so

Ak hovoríme o interpretoch so zahraničným zvukom, tak slovenská trojica Nvmeri patrí rozhodne do tejto skupiny. Ich aktuálny album I don’t think so z minulého roka vydalo vydavateľstvo Gergaz, ktoré spolu so zmieňovaným Deadredom vydáva na vinyloch najviac slovenskej hudby.

Fallgrapp – V hmle

Ukážkou mladej slovenskej pesničkovej elektroniky z labelu Gergaz je aj projekt Fallgrapp, ktorého obľubujú špeciálne poslucháči Rádia_FM, keďže sa im pravidelne darí v ich každoročných Radiohlavách – hudobných cenách. Na platni vyšli oba albumy Fallgrapp, ten prvý je však už vypredaný.

Stroon – Vice Laboratory

Slovenskú elektroniku zastupuje aj Stroon, ktorý ju kombinuje so zvukom vibrafónu a klubovou atmosférou. Jeho aktuálny tohtoročný počin Vice Laboratory je už niekoľkým albumom, no prvým, ktorý vyšiel na dvanástich palcoch. Opäť je to zásluha vydavateľstva Deadred.

Dežo Ursiny – Modrý vrch

Deadred má palce aj v reedíciách ďalšej legendy slovenskej hudby. Vinyly Deža Ursinyho vychádzajú nanovo pod dohľadom jeho syna Jakuba. Zatiaľ vyšli dva – Ursinyho debut Provisorium a najnovšie aj jeden z jeho najvýraznejších počinov – Modrý vrch z roku 1981.

Odporúčame